Jak se rodí destička ze slinutého karbidu

Obráběcí nástroje ale také vyměnitelné břitové destičky (dále jen VBD) se proto vyrábějí nejčastěji z karbidu wolframu, což je jeden z nejtvrdších materiálů a kobaltu, který plní funkci pojiva. Firma Dormer Pramet je jediná, která má vlastní výrobu karbidových destiček v České republice. Pojďte si s námi projít jejich šumperský výrobní závod.

I přes svou tvrdost se karbidové nástroje postupně otupují, proto je výhodné využívat vyměnitelné břitové destičky (dále jen VBD), pomocí kterých otupenou hranu nahradíme hranou novou. Pro různé typy použití mají destičky odlišné složení materiálu, tvary i finální úpravu. V naší fotoreportáži jich uvidíte celou řadu, princip jejich výroby i použití je ale velmi podobný. 

K výrobě VBD je zapotřebí vstupní surovina, tzv. „prášek“. Jedná se o směs wolfram karbidu WC a kobaltu CO. Pro zlepšení vlastností VBD se do prášku přidávají navíc směsi titan karbidu a tantal karbidu. Kobalt zde plní funkci pojiva a jeho obsah se pohybuje mezi 6 až 25 % v závislosti na použité směsi.

 

Požadovaného tvaru VBD dosáhneme za pomocí lisovacích nástrojů složených z matrice, horního, spodního razníku a případně trnu, pokud má VBD upínací otvor.

Vylisované VBD se skládají pomocí robotů na slinovací desky, se kterými pak putují do slinovací pece. Slinování je specifický proces tepelného zpracování a probíhá ve vakuových pecích s využitím procesních plynů, nebo řízené atmosféry. Tento proces probíhá při teplotách 1300 - 1500 °C. Po slinování je možné VBD dále obrábět a zpracovávat do finální podoby.

     

  

Pokud VBD po slinutí splňují požadované limity, pokračují na další operace. U VBD s požadavkem vyšší přesnosti, je to několik operací broušení. Pomocí broušení se upravuje tloušťka destičky, její tvar a případně i řezné hrany. Vzhledem k tvrdosti slinutého karbidu se pro broušení používají diamantové nástroje. V drtivé většině jsou brusky vybaveny roboty, které nabroušené VBD skládají do paletek, na kterých výrobek prochází celou výrobou.

    

Po broušení následuje ultrazvukové mytí výrobku, zaoblení řezné hrany pro zvýšení životnosti a ve velké míře povlakování a leštění pro zvýšení řezných vlastností VBD.

    

Mezi poslední operace výroby VBD patří finální kontrola, značení a balení. Na konci těchto procesů jsou destičky uloženy do krabiček a odeslány k zákazníkovi.

 

 

 Článek přidán z portálu Strojirenstvi.cz.

 

Newsletter

Chcete vědět co se u nás nového děje?
Zaregistrujte se do našeho newsletteru a my Vás budeme vždy informovat!

Tato stránka využívá cookies pro vaše lepší procházení webové stránky. Tím, že na stránkách setrváte, souhlasíte s jejich používáním. Více zjistíte zde.